reede, 1. juuli 2016

Kust tuleme, kuhu läheme

Mind on pikka aega vaevanud paar küsimust. Olin jõudnud Martti Paloheimo raamatu „Lapsepõlve mõjud“ lugemisega veerandi peale, kui mind tabas mõte – see on see info, mida otsinud olen. Kust tuleme ja kuhu läheme ning oskan nüüd ka nimetuse anda mind vaevanud teisele küsimusele – kodukahjustus.

Kodu on meie kindlus. Oma peret luues on meil head soovid ja mõtted. Millegipärast juhtub mõnikord nii, et asjad ei lähe hästi. Seda isegi siis, kui sinus on tahet, häid soove ja armastust. Kuskilt on meiega kaasa tulnud mingi vari, millele meie oska nime anda ja veel vähem oskame selle varjuga midagi peale hakata. Sain raamatut lugedes teada, et seda varju saab nimetada kodukahjustuseks. Armastuse puudumine, ma ei olnud kunagi nii mõelnud. Püüdsin seda teemat juba varemalt mõista ning sellest aru saada, sest nägin, kui ei ole kelleltki õppida, siis ei ole ka oskuseid. Samas paljud püüavad vaatamata oskuste puudumisele anda endast parimat. Elu võib aga pakkuda segadusse ajavaid, hirmu tekitavaid olukordi, mis tekitavad abitu inimese tunde ning oskuste puudumisel teeme inimestena asju, mis hiljem võivad väljenduda kodukahjustuse nimetuse all.

Ma arvan, et väga paljud inimesed pole mõelnud selle peale, kui palju paha võib elus põhjustada armastuse puudumine. Oleme isekad, enesekesksed ja nõudlikud. Näen viha, mida hoitakse elujõulisena, sest põhjust vihata leiab alati, millegipärast põhjust armastada ei osata leida. Inimesed eemalduvad üksteisest, sest viha talumine on lõpuks ränkraske ning tekitab vastuviha. Ka kõige mõistvam inimene lõpuks murdub ning vajab võimalust öelda: „Minus on viha“. Selle tunnistamine annab võimaluse edasi liikuda, sest vihale kulunud energia on nüüd vaba. Martti Paloheimo ütleb: „Armastus kas on või seda ei ole“ (Paloheimo, 2002, lk 25). Armastuse saamiseks ei saa esitada tingimusi. Neid tingimusi mittetäites võib sattuda vihaobjektiks, tekib halvav hirm. Aga vaja on öelda EI, kuskilt tuleb leida julgus.

Viha on imelik sõna ja viha on raske teema. Me kõik oleme seda tundnud, seda välja näidanud, samas olen kindel, et paljud ei julge seda tunnet endale tunnistada ja mõned kardavad seda ka välja näidata. Meid on ju kasvatatud selliselt, et viha on paha asi ning paha tunde tundmine on vale, selle välja näitamine veel halvem. Aga on inimesi kes keevad vihast ning ei hoia seda  enda teada, samas eitavad oma viha. Viha võib meid muuta kättemaksuhimuliseks või hoopis hirmunuks. Me ei tea, mis meid vaevab ning kuskohast on pärit see tunne. Selleks, et selline tunne, nagu viha tekkida saaks, peab olema midagi halba juhtunud. See ei pruukinud olla eile, või üleeile, see halb võis olla palju varem, võib-olla oli see halb nii ammu, et meil pole sellest teadliku mälestust. Enda vihast kinni hoida on nagu kuumade süte hoidmine, et sellega kedagi visata - põletada saad ikka sina. Need on Buddha sõnad. Tahaks öelda, et jäta see vihatunne maha, aga nii pole seda võimalik teha. Proovida ronida selle tunde juurteni, teada saada selle tunde põhjus ning lubada endale põletushaavadeta olemist. Tahtsin öelda, et viha ei ole tegelikult keelatud tunne ja selle pärast ei pea ennast halvasti tundma, mõistes seda tunnet endas kahjustame nii ennast kui ka teisi vähem. Mõistmata/teadmata selle tunde põhjustajat hävitame iseend, halvimal juhul kahjustame ka enda ümber olevaid inimesi.

Kodukahjustus ja alkohol, omavahel seotud rohkem, kui arvata võib. Alkohol võib teha väga palju kurja. Vähe sellest, et see võib majanduslikult laostada, kaob ka inimene ise ära. Eks sellepärast põgenetaksegi, et see tekitab tunde, et maailm ei ole jube, kaob ära pinge, mis tekib lõputu üksindustunde pärast. Tahetakse peitu saada selle  painava varju eest, millele nimetust anda ei osata. Aga lähedastel võib olla raske, kui alkoholi mõjul muututakse agressiivseks, hakatakse tüli norima, minnakse  vägivaldseks. Elada hirmus, tunda seda kontrollimatut kätevärinat, üle õla pilguga otsides taganemisteed.

Me kõik tuleme oma lapsepõlvest. Kui seda meenutad, siis jääb meelde ju memme musi ja papa süle. Kui oligi midagi negatiivset, siis mõtled, ju oli põhjust vitsa saamiseks, tutistamiseks. Seni kuni valdavaks on teadmine, et sind on armastatud, on kõik hästi. Kõigil ei ole nii hästi läinud, on ilma jäädud paljudest õigustest, mida laps peaks saama – hoolimist, armastust, hellust. Martti Paloheimo nimetab neid vältimatuks heaks. Aegade jooksul on muutunud arusaamad nii lapsepõlvest, lastest ning samuti kasvatusmeetodid. Aga ei ole muutunud see, et me kõik saame täiskasvanuks ning meie kujunemist mõjutab meie lapsepõlv. Tänasel päeval on õnneks hakatud tähelepanu juhtima sellele, kui tähtis on suhtumine lastesse kodus. Nendele vigadele on tähelepanu suunanud Anne Kleinberg, kes on täheldanud, et oleme läinud mugavaks ning ei viitsi oma lastega tegeleda. (Rattus, 2015) Aja jooksul on probleemid lihtsalt muutunud.

Laste jaoks on oluline siiras südamest tulev armastus. Olla peresse oodatud mõlema vanema poolt, tunda, et teda aktsepteeritakse täielikult ning tingimusteta, õigus omada sõpru, olla ära kuulatud kõiges ja ka õigus olla suunatud teadmises, mis on õige ja mis vale. 

Hellust, armastust ja hoolimist!
Signe


Riiulis Martti Paloheimo raamat "Lapsepõlve mõjud" ja


Kommentaare ei ole: